За контакти

За действащия бизнес

Изтича срокът за подаване в НАП на справки от работодателите и платците на доходи.

2020 е високосна година , но въпреки това фирмите  имат срок до 28 февруари да декларират пред НАП изплатените от тях доходи, удържания данък и платените осигуровки на физически лица . Задължени ето на платци те на доходи за предоставяне на информация е по силата на чл.73 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/. Какво се обявява с подаване на справките по чл.73 от ЗДДФЛ? Справката, която се подава е  по чл. 73, ал. 1 от...

Виж повече

Отворени процедури за финансиране от Бюрата по труда.

В Бюрата по труда в страната са отворени процедурите по кандидатстване за финансиране по мерките за насърчаване на заетостта - за започване на бизнес от безработни лица и за наемане на безработни лица от работодатели. Кой може да кандидатства за финансиране в Бюрата по труда? Отпусканите средства са за насърчаване на предприемачеството на безработни лица регистрирали микро предприятие , като се п редоставя т на средства на безработни лица с одобрен бизнес проект, които не са ползвали финансиране през...

Виж повече

От 17.02.2020г. не могат да се ползват електронни услуги в НАП със стара операционна система и със стари браузъри.

След  17 февруари вече не може да се влезе от компютър с Windows XP в портала за електронни услуги на НАП, а неизвестно кога ще бъде спрян и достъпа и на компютрите с Windows 7. От НАП са разпратени съобщения до потребителите на електронни услуги, с което уведомяват следното: "Напомняме Ви, че от 17.02.2020 г., всички услуги и сървиси, предоставяни от НАП ще бъдат достъпни единствено, чрез използването на транспортен протокол TLS v.1.2., с цел гарантиране сигурността на обменяните данни....

Виж повече

Осигуровки - управител, собственик на ЕООД, съдружници в ООД

Осигуровки на управител на ЕООД или ООД като самоосигуряващо се лице: Когато започне дейност, всяко дружество дължи заплащане на социални и здравни осигуровки на управителя си. Кой е най-изгодния вариант за Вас ? Зависи .... Отговорът на този въпрос зависи от това, дали искате да платите по-малка сума или искате управителя да бъде осигуряван на висока заплата (например при наближаване на пенсионна възраст). Зависи също дали управителят е и съдружник в дружеството / едноличен собственик на капитала в ЕООД...

Виж повече

Допълнителни парични вноски по чл.134 от ТЗ

Всяко дружество може да изпадне в ситуация, в която размера на регистрирания капитал или оборотните му средства не са достатъчни за да покрият необходимите текущи разходи. В тези случаи на дружеството могат да се предоставят средства от съдружниците или от  Едноличния собственик на капитала (ЕСК), като тези суми се оформят документално като „Допълнителни парични вноски по чл.134 от ТЗ”.   Какво означава „Допълнителни парични вноски”?   Дружествата ООД и ЕООД са...

Виж повече

Защо бизнесът трябва да се разширява?

Не е много трудно да се схване основния принцип на действие на пазарите, търсенето и предлагането - основа на всички писани политики за развитие на бизнеса и организациите.   Изпитан (доказан чрез наблюдение) е фактът, че нищо не остава същото завинаги- състоянието на неизменност е чуждо за вселената. Всичко преминава или в растеж, или намалява - то не може да се запази завинаги в състояние на баланс и стабилност. И така, нещата или растат или намаляват- те не поддържат едно и също ниво....

Виж повече

Промени от 29.03.2019г. в Наредба Н-18 за новите касови апарати и електронните магазини

  Какво ново в Наредба № Н-18? - промени, обнародвани в ДВ бр. 26 от 29.03.2019 г.   Въвежда се понятието електронен фискален бон за търговците, извършващи продажби чрез електронен магазин Въвеждат се нови изисквания към фискални устройства, които ще служат и ще са разрешени само за отчитане на продажби чрез електронен магазин. Тези устройства трябва могат  освен да отпечатват касова бележка, също и да генерират фискален бон в електронен вид....

Виж повече

Новите касови апарати

Последни дни преди крайния срок за регистрираните по ДДС дружества  за смяна или обновяване  на касовите апарати ! Съгласно Наредба Н-18 срокът за това е 31.03.2019 г.  След обнародваните промени в ДВ бр.26 от 29.03.2019г., срокът за регистрираните по ЗДДС дружества остана непроменен. Повече за това можете да прочетете ТУК .   Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти,...

Виж повече